Image is not available

Serdecznie zapraszamy na wypoczynek do Grzybowa. Jest to miejscowość położona pomiędzy Dźwirzynem a Kołobrzegiem. Trudno o drugą tak piękną i szeroką plażę. Oferujemy pokoje 2, 3, 4 osobowe o zróżnicowanym standardzie (z łazienkami i bez). Wszystkie pokoje posiadają telewizor, radio, sprzęt plażowy leżak, parawan), czajnik, wi-fi. Do dyspozycji Gości są aneksy kuchenne, lodówki, miejsce na grilla. Teren obiektu jest ogrodzony
i bezpieczny. Na terenie znajduje się plac zabaw dla dzieci.
Z przyjemnością odpoczną Państwo kilka dni w miejscu, gdzie życie toczy się wolniej.

Dom wczasowy

Grzybowo

Zapraszamy Serdecznie

Andrzejewscy

Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Slider

Spis treści

Grzybowo to miejscowość letniskowa położona przy drodze z Kołobrzegu do Dźwirzyna, 6 km od Kołobrzegu.

Grzybowo usytuowane jest dość niezwykle, bo na terenie tzw. depresji grzybowskiej (0,30 - 1,00 m p.p.m.). Morze Bałtyckie w jego okolicach tworzy akwen zwany Zatoką Grzybowską: ma ona około 7 km długości, a głębokość wcięcia w ląd wynosi 800m. Ta nieregularność linii brzegowej sprawia, że woda jest tu cieplejsza niż w Kołobrzegu. Grzybowo, podobnie jak cały pas nadmorski gminy Kołobrzeg, leży w Strefie Chronionego Krajobrazu, obowiązują tu zasady Strefy Ochrony Uzdrowiskowej.

ZATOKA GRZYBOWSKA

Zatoka Grzybowska to akwen wodny o szerokości siedmiu kilometrów, wcięcie w stronę lądu to około 800 metrów. Dzięki temu woda jest tutaj znacznie cieplejsza niż w sąsiednim Kołobrzegu. Są tutaj wyjątkowe piaszczyste szerokie plaże, w najszerszym miejscu dochodzące do 40 metrów. Niesamowita gratka dla amatorów kąpieli słonecznych oraz morskich. Z całą pewnością jest to jedna z najpiękniejszych plaż na polskim Wybrzeżu. W pobliżu wydm znajduje się piękny nadmorski dębowo-sosnowy lasek gdzie przebiegają wspaniałe trasy spacerowe.

SZLAKI ROWEROWE I TRASY SPACEROWE W GRZYBOWIE

Przez Grzybowo przebiegają liczne trasy rowerowe, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów. Bliskość morza, ciekawa historia i przyroda okolicy powodują, że turystyka rowerowa na tym terenie rozkwita. Grzybowo leży na międzynarodowej trasie, której szlaki rowerowe wiodą od Dźwirzyna aż do Gąsek z zabytkową latarnią morską i gotyckim kościołem z XV wieku. Inne szlaki rowerowe wiodą ze wsi Grzybowo do Dźwirzyna wokół gęsto zarośniętego trzciną, odciętego mierzeją od Bałtyku jeziora Resko, stanowiącego schronienie wielu unikatowych już gatunków ptactwa wodnego, albo przyrodniczo - historyczną trasą "Ku Słońcu". Szlaki rowerowe Bocianich Gniazd natomiast, przeznaczone dla miłośników niezwykłej, nadmorskiej przyrody, pozwalają obserwować w Grzybowie rozległe torfowiska z zanikającymi jeziorkami i rzadko spotykany na terenach wydmowych wilgotny las mieszany sosnowo - dębowy. Nic dziwnego, że tak urozmaicone i ciekawe szlaki rowerowe cieszą się olbrzymim zainteresowaniem zwolenników tego rodzaju turystyki. Ze względu na bliską odległość Kołobrzegu ( Grzybowo praktycznie łączy się z Kołobrzegiem ), zapraszamy Państwa do zapoznania się z atrakcjami tego pięknego miasta.


 ZABYTKOWA LATARNIA MORSKA W KOŁOBRZEGU

Zabytkowa latarnia morska jest jedną z większych atrakcji turystycznych Kołobrzegu i była też najważniejszym elementem murów obronnych Twierdzy Kołobrzeg. Położona nad brzegiem Bałtyku przyciąga każdego roku rzesze turystów. Początki latarni sięgają XVII wieku, kiedy w 1666 roku na szczycie wieży, zbudowanej na wzór latarni w Travemunde, zabłysło światło mające ułatwić statkom nawigację po wodach przybrzeżnych. Obsługą latarni zajmowała się tylko jedna osoba.

Początkowo światło na latarni było zapalane tylko podczas zawijania statków do portu - prawdopodobnie z uwagi na oszczędności - latarnia zużywała 80 kg oleju rzepakowego rocznie. W kolejnych latach latarnie wielokrotnie przebudowywano a w 1899 roku budynek mierzył 25 metrów a jej zasięg wynosił 8 mil morskich. Dziesięć lat później przebudowano latarnię na ceglaną zmieniając równocześnie zasilanie latarni na gazowe - zmieniło to rodzaj światła na żółte i zwiększyło widoczność do 12 mil morskich. W takim stanie latarnia dotrwała do końca II Wojny Światowej, kiedy wycofująca się armia niemiecka wysadziła budynek. Po zakończeniu działań wojenny przystąpiono do jej odbudowy - zmieniając też miejsce jej posadowienia na fundamentach fortecznych.

Obecnie latarnia znajduje się na głównej platformie dawnej twierdzy. Do latarni dobudowano w 1975 roku taras widokowy przez co zyskała ona również funkcje turystyczne. Można z niej podziwiać widok na Morze Bałtyckie, kołobrzeski port czy zabudowania miasta. Latarnia w Kołobrzegu jest wpisana do rejestru zabytków oraz udostępniona do zwiedzania turystom. Poza widokami jakie rozciągają się ze szczytu latarni można tam także odpocząć i coś zjeść. Jedna z sal została zaadaptowana na tawernę. W podziemiach budynku mieści się też muzeum minerałów. Ustawionych jest kilkanaście szklanych witryn, za którymi można zobaczyć kilkaset kryształów i minerałów szlifowanych na całym świecie. Znajdziemy też salę poświęconą historii latarni oraz fortu Ujście oraz makietę prezentującą inne latarnie na terenie Polski. Latarnię można zwiedzać w godzinach 9:00 - 20:00. Cena biletów: dorośli - 2zł, dzieci - 1zł, do lat trzech bezpłatnie.

http://www.latarnia.kolobrzeg.pl/latarnia.htm


 

PORT MORSKI W KOŁOBRZEGU

Port w Kołobrzegu usytuowany jest w ujściu rzeki Parsęty, wejście osłaniają dwa falochrony o długościach: wschodni - 308 m i zachodni o długości 205 m (aktualnie w przebudowie). Szerokość wejścia na wysokości zachodniego falochronu wynosi 47 m i zwęża się do 24 m, do portu mogą wchodzić statki o maksymalnej długości do 85 m i zanurzeniu 4,7 m. Obecnie prowadzone są prace mające na celu poszerzenie wejścia do portu, co pozwoli na przyjmowanie jednostek o dł. do ok. 90 (czyli zmianę z obecnych 2000 DWT na 3000 DWT). Port w Kołobrzegu posiada 4918 m nabrzeży, z czego nabrzeża przeładunkowe posiadają 5 i 16 tonowe dźwigi. W porcie znajduje się także elewator zbożowy o pojemności 5900 ton oraz ok. 30 tyś m2 powierzchni magazynowych.

Port w Kołobrzegu jest szóstym pod względem wielkości morskim portem handlowym w Polsce. Rocznie przeładowuj się tu ok. 150 tys. ton ładunków. W przeładunkach grupą dominującą są inne ładunki masowe oraz drobnica. W Kołobrzegu stacjonuje także ok. 60 kutrów rybackich, których obsługa jest jednym z podstawowych zadań portu. Kołobrzeg to także port turystyczny, gdzie oprócz krótkich rejsów wycieczkowych oferowane jest także całoroczne połączenie z duńskim miastem Nexo lezącym na oddalonej o ok. 100 km Wyspie Bornholm. Operatorem tego połączenia jest Kołobrzeska Żegluga Pasażerska, która od tego celu z 2005 roku zakupiła i gruntowanie wyremontowała pojemny katamaran pasażerski Jantar (w poprzednich latach serwis był operowany w oparciu o wodolot Delfin I).

Port jachtowy w Kołobrzegu umiejscowiony jest przy ujściu rzeki Parsęty do kanału portowego, na Wyspie Solnej. Jednocześnie może być w nim obsługiwanych ok. 50 jachtów.

http://www.zpm.portkolobrzeg.pl/